تعدادی از کارگردانان مطرح دنیا که لایق بالاتر از اسکار بوده اند اما تا همکنون موفق به دریافت اسکار نشدند

cutnegative-01 ژوئن 26, 2019 2742 بدون دیدگاه

مراسم اعطای جوایز سالانه آمریکا که توسط آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک به بهترین آثار صنعت سینما جهان اهدا می‌شود. این مراسم یکی از شاخص‌ترین مراسم‌های اهدای جوایز در جهان است و بزرگترین جایزه در زمینه سینما می‌باشد و هر ساله در بیش از ۱۰۰ کشور جهان به‌صورت زنده پخش می‌شود. جایزه اسکار یکی از نه جایزه از جوایز آکادمی است. جوایز آکادمی در بخش رسانه به عنوان قدیمی‌ترین مراسم اهدای جوایز به‌شمار رفته و جوایزی نظیر جایزه گرمی (برای موسیقی)، جایزه امی (برای تلویزیون) و جایزه تونی (برای تئاتر) پس از آن شکل گرفتند. آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک توسط لویی بی میر مدیر استودیو مترو گلدوین مایر ایجاد شد.

درست است که Oscar ملاک بر ارزشمند بودن یک فیلم یا کارگردان نمیشود و کارگردان‌هایی وجود دارند که با وجود داشتن اسکار در کارنامه خود فراموش شده هستند، ولی هنوز هم در سینمای جهان کارگردان‌هایی هستند که با وجود نامزد بودن متعدد برای فیلم‌های شایسته خود تاکنون موفق به دریافت جایزه اسکار نشده اند.

در این گزارش که از کات نگاتیو مشاهده میکنید به معرفی تعدادی از کارگردان های بزرگ دنیا که موفق به دریافت Oscar نشده اند می پردازیم

۱–آلفرد هیچکاک
بی شک  اولین نامی که درباره ناکامی یک کارگردان بسیار بزرگ در اسکار به ذهن مخاطب می‌آید نام آلفرد هیچکاک کارگردان انگلیسی است. او با پنج نامزدی  بدون کسب حتی یک اسکار از جمله کسانی است که موفق به دریافت این جایزه نشده است. البته او یک جایزه افتخاری اسکار را به نام جایزه ایروینگ تالبرگ در سال ۱۹۶۸ دریافت کرد که به پاس زحمات او در سینما داده شد. نامزدی‌های او به دلیل فیلم‌های «روانی»، «پنجره عقبی»، «طلسم شده»، «ربه کا» و «قایق نجات» بود.

سر آلفرد جوزف هیچکاک (به انگلیسی : Alfred Hitchcock) (زادهٔ ۱۸۹۹ – درگذشتهٔ ۱۹۸۰) کارگردانی بریتانیایی که فعالیت عمده‌اش در ایالات متحده آمریکابوده‌است. هیچکاک بیشتر در زمینه فیلم‌های معمایی و دلهره آور فعالیت داشت. هیچکاک طی شش دهه، در ساخت بیش از پنجاه فیلم شرکت داشت (از فیلم‌های صامت تا فیلم‌های تکنی‌کالر) و به جرات می‌توان گفت تنها کارگردانی بود که شهرت و اعتباری بیش از بازیگران سینما داشت.از فیلم‌های معروف او می‌توان به سرگیجه،پنجره پشتی،شمال تا شمال غربی،روانی،بدنام،ربه کا،طناب ،پرندگان ومرد عوضی اشاره کرد.

 

-آلفرد هیچکاک بی شک  اولین نامی که درباره ناکامی یک کارگردان بسیار بزرگ در اسکار به ذهن مخاطب می‌آید فیلم نام آلفرد هیچکاک کارگردان انگلیسی است. او با پنج نامزدی در اسکار بدون کسب حتی یک اسکار از جمله کسانی است که موفق به دریافت این جایزه نشده است. البته او یک جایزه افتخاری اسکار را به نام جایزه ایروینگ تالبرگ در سال ۱۹۶۸ دریافت کرد که به پاس زحمات او در سینما داده شد. نامزدی‌های او به دلیل فیلم‌های «روانی»، «پنجره عقبی»، «طلسم شده»، «ربه کا» و «قایق نجات» بود. سر آلفرد جوزف هیچکاک (به انگلیسی : Alfred Hitchcock) (زادهٔ ۱۸۹۹ – درگذشتهٔ ۱۹۸۰) کارگردانی بریتانیایی که فعالیت عمده‌اش در ایالات متحده آمریکابوده‌است. هیچکاک بیشتر در زمینه فیلم‌های معمایی و دلهره آور فعالیت داشت. هیچکاک طی شش دهه، در ساخت بیش از پنجاه فیلم شرکت داشت (از فیلم‌های صامت تا فیلم‌های تکنی‌کالر) و به جرات می‌توان گفت تنها کارگردانی بود که شهرت و اعتباری بیش از بازیگران سینما داشت.از فیلم‌های معروف او می‌توان به سرگیجه،پنجره پشتی،شمال تا شمال غربی،روانی،بدنام،ربه کا،طناب ،پرندگان ومرد عوضی اشاره کرد.
Alfred-Hitchcock

 

۲– رابرت آلتمن
کارگردانی برجسته که معمولا بیشتر افراد اهل سینما و فیلم او که آممریکایی هست را میشناسند. او در مجموع دوبار نامزدی بهترین فیلم اسکار و پنج بار نامزد بهترین کارگردان اسکار شده است که هر هفت بار این مراسم را دست خالی ترک کرده است. 5 فیلمی که آلتمن با آن نامزد اسکار شده است می توان به <شامل مش>، <نشویل>، <بازیگر>، <برش‌های کوتاه>، و <پارک گاسفورد> اشاره کرد. البته آکادمی اسکار در سال ۲۰۰۶ دست آلتمن را  خالی نگذاشت و اسکار افتخاری یک عمر فعالیت هنری را به وی اعطا کرد. رابرت التمن در همان سال در سن ۸۱ سالگی در گذشت.

رابرت آلتمن کارگردانی برجسته که معمولا فیلم بیشتر افراد اهل سینما و فیلم او که آممریکایی هست را میشناسند. او در مجموع دوبار نامزدی بهترین فیلم اسکار و پنج بار نامزد بهترین کارگردان اسکار شده است که هر هفت بار این مراسم را دست خالی ترک کرده است. 5 فیلمی که آلتمن با آن نامزد اسکار شده است می توان به <شامل مش>، <نشویل>، <بازیگر>، <برش‌های کوتاه>، و <پارک گاسفورد> اشاره کرد. البته آکادمی اسکار در سال ۲۰۰۶ دست آلتمن را  خالی نگذاشت و اسکار افتخاری یک عمر فعالیت هنری را به وی اعطا کرد. رابرت التمن در همان سال در سن ۸۱ سالگی در گذشت.
Robert-Altman

 

۳–چارلی چاپلین

عجیب‌ ترین کارگردان و بازیگر این موارد چارلی چاپلین کارگردان و بازیگر برجسته کمدی‌های صامت هالیوود است که نه تنها به عنوان کارگردان جایزه‌ای نبرده بلکه هیچگاه نامزد اسکار نیز نشده است ، البته به او جایره افتخاری را در سال ۱۹۷۲ اهدا کرده است، اما این جایزه افتخاری برای او کافی نبود و سال بعد برای فیلم لایم لایت جایزه بهترین موسیقی متن را دریافت کرد.

چارلی چاپلین عجیب‌ ترین کارگردان و بازیگر این موارد چارلی چاپلین کارگردان و بازیگر برجسته کمدی‌های صامت هالیوود است که نه تنها به عنوان کارگردان جایزه‌ای نبرده بلکه هیچگاه نامزد اسکار نیز نشده است 
charlie-chaplin

 

۴– کریستوفر نولان
کریستوفر نولان یکی از مهمترین کارگردان‌های حال حاضر هالیوود است که همیشه فیلم‌های او مورد استقبال بسیار زیاد تماشاگران و منتقدان قرار گرفته است اما تنها یک بار نامزدی را در سال ۲۰۱۷ با فیلم <دانکرک> تجربه کرده که همان یک بار هم دست خالی از این جشن بیرون آمده است. از فیلم‌های شایسته او می توان به فیلم <ممنتو> و <میان ستاره ای> اشاره کرد.

کریستوفر نولان کریستوفر نولان یکی از مهمترین کارگردان‌های حال حاضر هالیوود است که همیشه فیلم‌های او مورد استقبال بسیار زیاد تماشاگران و منتقدان قرار گرفته است اما تنها یک بار نامزدی اسکار را در سال ۲۰۱۷ با فیلم <دانکرک> تجربه کرده که همان یک بار هم دست خالی از اسکار بیرون آمده است. از فیلم‌های شایسته او می توان به فیلم <ممنتو> و <میان ستاره ای> اشاره کرد.
christopher_nolan

 

۵–کوئنتین تارانتینو
کارگردان و هنر پیشه آمریکایی ،که جوایز بسیار زیادی از جمله گلدن گلوب و بفتا را دریافت کرده است. اما تارانتینو نیز در حالی که دو فیلم او به نام‌های داستان‌های عامه پسند و حرامزاده‌های لعنتی نامزد اسکار بوده اند هیچگاه نتوانسته مجسمه  را به عنوان کارگردان در دست بگیرد. به گفته خود تارانتینو او در حال سپری کردن سال‌های پایانی خود است و بعد از فیلم <روز و روزگاری> در هالیوود تنها یک فیلم دیگر خواهد ساخت. بسیاری معتقدند بودند که او با فیلم <روز و روزگاری> در هالیوود که امسال اکران می شود طلسم ناکامی خود را خواهد شکست.

کوئنتین تارانتینو کارگردان و هنر پیشه آمریکایی ،که جوایز بسیار زیادی از جمله گلدن گلوب و بفتا را دریافت کرده است. اما تارانتینو نیز در حالی که دو فیلم او به نام‌های داستان‌های عامه پسند و حرامزاده‌های لعنتی نامزد اسکار بوده اند هیچگاه نتوانسته مجسمه اسکار را به عنوان کارگردان در دست بگیرد. به گفته خود تارانتینو او در حال سپری کردن سال‌های پایانی خود است و بعد از فیلم <روز و روزگاری> در هالیوود تنها یک فیلم دیگر خواهد ساخت. بسیاری معتقدند او با فیلم <روز و روزگاری> در هالیوود که در سال ۲۰۱۹ اکران می شود طلسم ناکامی خود را خواهد شکست.
quentin-tarantino

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

Image