خانواده دوربین های بدون آینه کانن در آینده نزدیک عضو جدیدی را در خود خواهد دید. ساعاتی پیش غول دنیای دوربین‌های عکاسی، به صورت رسمی از توسعه‌ دوربین کانن EOS R5 خبر داد که همانند سایر برادران فول فریم خود از مانت RF‌ بهره می‌برد. اما مهم ترین مشخصه این دوربین، قابلیت فیلمبرداری با رزولوشن 8K آن خواهد بود که برای اولین بار در دنیای دوربین‌های هیبریدی عکاسی / فیلمبرداری شاهد این قابلیت باشیم. کانن همچنین در ادامه به توانایی بالای این دوربین در ثبت تصاویر پیاپی اشاره کرد؛ جایی که EOS R5 امکان عکاسی با نرخ ۲۰ فریم بر‌ ثانیه را فراهم خواهد کرد. با نمایندگی کانن همراه باشید.

مشخصات فنی تایید شده EOS R5 از سوی کانن
سنسور CMOS جدید (احتمالا ۴۰ مگاپیکسل)
لرزشگیر داخلی
عکاسی پیاپی با نرخ ۲۰ فریم بر ثانیه (شاتر الکترونیکی)
عکاسی پیاپی با نرخ ۱۲ فریم بر ثانیه (شاتر مکانیکی)
فیلمبرداری 8K
دو درگاه کارت حافظه

طی ماه های گذشته شاهد انتشار شایعات زیادی در خصوص توسعه دوربین جدیدی از خانواده بدون‌ ینه و فول فریم‌‌هایی بودیم. البته قبلاً کانن توسعه سیستم لرزشگیر داخلی را برای دوربین‌های آتی خود تایید کرده بود؛ اما قابلیت فیلمبرداری 8K مشخصه‌ای دور از ذهن بود. حال به نظر می‌رسد دوربین بعدی کانن محصولی بسیار توانمند در بخش فیلمبرداری باشد.

بیانیه مطبوعاتی منتشر شده کانن جزئیات زیادی از دوربین کانن EOS R5 ارایه نمی‌دهد. کانن تنها به ارایه اطلاعاتی اعم از «امکان خروجی تصاویر بسیار باکیفیت از کلیپ‌های 8K یا تبدیل آن‌ها به انواع 4K برای رسیدن به کیفیتی بالاتر» بسنده کرده است. اما نکته قابل توجه در این خصوص، وجود چالش‌های بسیار زیاد در برابر مهندسان کانن جهت افزودن قابلیت فیلمبرداری 8K‌ است؛ جدا از معضل حرارت تولیدی بسیار بالا، تجهیز دوربینی فول فریم به قابلیت ضبط این دسته از کلیپ‌ها نیاز به استفاده از فناوری‌های بسیار پیشرفته‌ای دارد که تاکنون در هیچ دوربینی (انواع هیبریدی عکاسی/فیلمبرداری) شاهد آن نبودیم.

برای فیلمبرداری 8K‌ نیاز به سنسوری با تعداد پیکسل موثر حداقل ۷۶۸۰ در ۵۱۲۰ است. به همین دلیل می‌توان رزولوشن سنسور را به صورت تقریبی حدود ۴۰ مگاپیکسل عنوان کرد. در خصوص طراحی بدنه دوربین نیز با توجه به تصویر منتشر شده، به نظر می‌رسد کانن تغییرات گسترده‌ای در مقایسه با EOS R و در راستای بهبود ارگونومی دوربین اعمال کرده باشد.

در کنار خبر از توسعه و عرضه EOS R5 در آینده نزدیک، کانن همچنین وعده عرضه ۷ لنز جدید و دو کانورتر برای خانواده‌ی RF را داد تا کمبود لنز دوربین‌های بدون آینه خود را در سریعترین زمان ممکن رفع کند. لنز ۵۰۰-۱۰۰ میلی‌متری F4.5-7.1 IS USM RF در کنار دو مبدل ۱.۴ و ۲ برابری، بخشی از محصولاتی است که کانن در طول سال ۲۰۲۰ به معرفی رسمی و عرضه آنها خواهد پرداخت.